משאבת אינסולין למדידת רמת הסוכר

משאבת האינסולין נכנסה לחייהם של חולי הסוכרת לפני כשש שנים וחוללה מהפכה של ממש. המכשיר מאפשר לחולים בסוכרת מסוג 1, אך לא רק להם, למדוד ולאזן את רמת הסוכר בדמם מבלי לדקור את עצמם עשרות פעמים ביום כפי שהיה טרם המצאתה של משאבת האינסולין.

מרגע אבחון מחלת הסוכרת, כל חולה סוכרת מלווה בתחושה מסוימת של פחד. השאיפה האולטימטיבית של חולה סוכרת היא להגיע לאיזון בו רמת הסוכר בדמו נמצאת קרובה ככל היותר לנורמה.

ירידות או עליות תלולות בערכי הסוכר הם מנת חלקם של חולי סוכרת רבים, ואלו עשויות להוביל למגוון רחב של תופעות עד לאובדן הכרה. כל פעולה יומיומית בסיסית כמו אכילה, שתייה, פעילות גופנית ותחושת מתח מובילים לשינויים בערכי הסוכר בדם.

האמצעים שהיו ברשותם של חולי הסוכרת להתמודדות עם השינויים הפתאומיים ברמת הסוכר לא היו מספיק טובים. כיום השימוש במשאבת האינסולין נותן להם רוגע מסוים.

אינסולין

באופן טבעי האינסולין מופרש בגופנו מתאי בטא בלבלב. אלה מפרישים רמה בסיסית של אינסולין לאורך כל היום, שמטרתה לספק אנרגיה זמינה בצורת גלוקוז לתאי הגוף השונים, ובנוסף הם מפרישים "בולוס" של אינסולין לאחר ארוחה.

מכיוון שתפקוד תאי בטא בחולי סוכרת הוא פגום, עליהם להשתמש באינסולין ממקור חיצוני – אינסולין לנטוס ואינסולין רגיל. בעבר היה נהוג שחולה סוכרת בודק את רמת הסוכר בדמו באמצעות מכשיר, ומזריק או לא מזריק לעצמו אינסולין בהתאם לרמת הסוכר שמדד. שיטה זו הייתה מלווה במספר רב של דקירות לאורך היום.

משאבת אינסולין – כיצד היא פועלת?

משאבת האינסולין היא מכשיר משולב שאמור לחקות את פעילותם של תאי הבטא בלבלב. המכשיר הוא משולב מכיוון שהוא גם מודד את רמת הסוכר בדם וגם מזריק אינסולין.

גודלה של המשאבה הוא כגודל מכשיר סלולארי קטן וניתן לחבר אותה לבגד או לחגורה. מתוך המשאבה יוצאת צינורית דקיקה המחוברת למחט דקה ("פרפרית") שמוחדרת לתת העור. המחט מוחדרת לשכבת תת העור כי משם ספיגת האינסולין לזרם הדם היא האחידה ביותר.

ניתן לתכנת את המשאבה כך שתזרים מינון אחד של אינסולין לאורך כל שעות היממה- דבר שפותר את בעייתם של הסוכרתיים שהיו צריכים לקום בלילה כדי להזריק אינסולין. לדוגמא ניתן לתכנת את המשאבה, כך שתזריק 0.6 יחידות בשעה לאורך כל היום. ההזרקה היא של כמות שווה של אינסולין בכל דקה. פעולה זו של המשאבה מחקה היטב את פעילותם הפיזיולוגית של תאי בטא.

המשאבה אף משלבת בתוכה פונקציה של הזרקת אינסולין ב"בולוס" לפני ארוחה. זאת כדי לחקות שוב את המנגנון הטבעי הקיים בגוף בו רמת האינסולין עולה לאחר האוכל. ניתן להכניס במשאבה עד 48 תוכניות שונות ל- 24 שעות. כל חולה יכול לתכנת תוכניות אלו בהתאם לסדר היום שלו. לדוגמא חולה שבשעה שש בערב יוצא להליכה של שעה, יתכנת את המכשיר להזליף פחות יחידות אינסולין בשעה זו.

למשאבה פונקציה נוספת והיא קריאת רמת הסוכר בדם. חיישן מיוחד הנמצא בתת עור משדר למכשיר דמוי ביפר הנמצא אצל החולה את רמות הסוכר שבדמו. המכשיר מודד 288 פעמים ביום את רמת הסוכר- אחת לחמש דקות, ומתריע בצורה של צפצוף על עליות או ירידות חדות ברמת הסוכר, דבר המאפשר לחולה להגיב מהר וביעילות

המשאבה מיועדת לחולים הסובלים מתנודות חדות בערכי הסוכר בדמם, האטה בהתרוקנות הקיבה, בעלי סדר יום משתנה ובלתי צפוי ונשים עם סוכרת הריון. במכשירים מסוימים קיימת נעילה מיוחדת שהופכת אותם ידידותיים גם לילדים ומונעת מהם לשנות פונקציות הקיימות במכשיר.

ראו גם:

משאף אינסולין לחולי סוכרת

==> לברור זכויות חולי סוכרת לחצו כאן!