ויקטוזה – תרופה לסוכרת

התרופה ויקטוזה היא תרופה לטיפול בסוכרת ממשפחת GLP1 Analogs. זוהי תרופה שניתנת בהזרקה וגורמת להגברה של הפרשת אינסולין מהלבלב אל זרם הדם. שימוש בתרופה גורם לירידה משמעותית ברמת הסוכר בדם ולשיפור איזון הסוכר אצל החולים. ויקטוזה היא תרופה המיועדת לחולים בסוכרת סוג 2 שאינם תלויים באינסולין, ודורשת לבלב מתפקד שמסוגל עדיין להפריש את האינסולין.

מנגנון הפעולה

GLP1 הוא פפטיד המופרש מהמעי הדק בזמן הארוחה וגורם להפרשת אינסולין מהלבלב. בזמן כל ארוחה, רמות הפפטיד GLP1 עולות, וכתגובה הלבלב מפריש אינסולין וגורם להכנסת הגלוקוז אל התאים.

התרופה ויקטוזה מנסה לגרום להפחתת היפרגליקמיה בצורה דומה – הזרקת אנלוגים ל-GLP1 גורמים לתגובה דומה ולהפרשת אינסולין מהלבלב. בדרך זו בעצם מתגברים את הפרשת האינסולין הטבעית וגורמים להפרשת כמות גדולה יותר, שעוזרת להתגבר על ההיפרגליקמיה המאפיינת את חולי הסוכרת.

מלבד זאת, התרופה גורמת לדיכוי הפרשת הגלוקגון, וכתוצאה מכך מופחתת רמת הסוכר המשוחרר מהמאגרים. כמו כן, תרופות ממשפחת האנלוגים ל-GLP1 גורמות גם לעיכוב של ספיגת גלוקוז במעי ולדיכוי התאבון.

אופן השימוש בויקטוזה

ויקטוזה היא תרופה הניתנת בהזרקה באופן יום יומי וגורמת לשיפור משמעותי ברמת הסוכר בדם. השימוש בהזרקה אמנם אינו נוח, אך מדובר בתרופה מצויינת שעוזרת לשפר באופן משמעותי את איזון הסוכר בדם.

ויקטוזה היא תרופה חדשה יחסית, ועדיין אין מידע מספק אודות השימוש בה, אך עם זאת לפי מחקרים מסויימים שנערכו היא נחשבה ליעילה מאוד ובטוחה. חשוב לציין שהשימוש בויקטוזה נחשב ליעיל ביותר כאשר הוא בא בשילוב עם תרופה נוספת כמו מטפורמין או סולפונילאוריה. בזכות שילוב התרופות ניתן להגיע ליעילות מירבית בטיפול בסוכרת.

נכון להיום, השימוש בויקטוזה מאושר לאחר נסיונות טיפול כושלים ב-2 תרופות לפחות, ובגלל השימוש בהזרקה חשוב לעבור הדרכה מתאימה ולהבין היטב איך משתמשים בתרופה.

תופעות לוואי

בדומה לשאר התרופות ממשפחת האנלוגים ל-GLP1, ויקטוזה לא גורמת לתופעות לוואי רבות. תופעת הלוואי הנפוצה ביותר היא בחילה וסימני הצטננות, וכמו כן אנשים המשתמשים בתרופה עלולים לסבול מדלקת הלבלב. עם זאת, מדובר בתרופה בטוחה ביחס לתרופות האחרות, ומלבד השימוש המורכב שדורש הזרקה זאת תרופה טובה ויעילה.

==> לברור זכויות חולי סוכרת לחצו כאן!